Kanal Tedavisi ve Retreatment

Kanal Tedavisi ve Retreatment

Eğer bir diş siniri çürüme, darbe-travma veya herhangi bir başka sebeple zarar görmüş ise vücut canlı olmayan bu siniri yabancı bir materyal gibi kabul ederek iltihap oluşturur. İşte böyle bir durumda siniri çıkartıp hiç boşluk bırakmadan bir dolgu materyali ile doldurmak gerekir. Bu işleme kanal tedavisi denir.

Kanal tedavisinin başarılı olması için normalde mekanik aletler ile ulaşılamayabilen tüm sinir boşluklarını da temizlemek ve doldurmak gerekir. Son yıllarda geliştirilmiş olan LAZER/SWEEPS tekniği ile tüm bu sinir uzantılarının olduğu alanların sinirden arındırılması ve bu boşlukların kanal dolgu materyalleri ile doldurularak kanal tedavi başarısı arttırılabilir. Bu sayede enfeksiyon riskini azaltarak vücut biyolojisinin tedavi edebilme özelliğini harekete geçirip daha sağlıklı tedaviler yapabilmek mümkün olmaktadır.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi hastanın dişi uyuşturulurak yapılan bir tedavidir, bu yüzden ağrılı bir işlem değildir. Fakat bazı çok ağrılı veya enfeksiyonlu dişlerde uyuşma sorunu yaşanabilmektedir, bu durumda da gelişmiş uyuşturma yöntemleri kullanılarak diş uyuşturulabilmektedir.