Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız diş sağlığının temelleri çocukluk döneminde atılmaktadır. Süt dişlenme döneminde koruyucu yöntemler ve hekim muayenesi önemlidir çünkü süt dişleri yerine gelecek sürekli dişler için rehber konumundadır. Çocukluk döneminde ise yeni sürmüş sürekli dişlerin korunması gerekmektedir. Gelecekte sağlıklı bireyler olmak için bakım ve koruma önemlidir.

Bebeğinizin ilk dişi sürer sürmez, temizlemeye başlamalısınız. Bunun için gazlı bez veya yumuşak bir diş fırçası seçmelisiniz. Bebeğinizi emzirdikten sonra dişetlerini ve dişlerini gazlı bezle silmeniz ya da diş fırçasıyla temizlemeniz önemlidir. Aynı zamanda fırçayı daha da yumuşatmak için birkaç dakika ılık suda bekletebilirsiniz.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Pedodonti’nin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte, bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği denir. Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Çocuklarda Çürükten Koruyucu Yöntemler

Düzenli diş hekimi kontrolü,
Diş gelişiminin takip edilmesi,
Doğru ve düzenli yapılacak diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması,

Tüm bu uygulamalar için anne ve baba ile işbirliği konularını kapsar

 • Doğru diş ipi kullanma alışkanlığının kazandırılması
  • Çocuğunuzun çürük risk değerlendirilmesinin yapılıp gerekli önemlerin alınması
  • Pedodontistinizin belirlediği sürelerde flourid uygulamasının yapılması
  • Fissür örtücüler
  • Uygun beslenme alışkanlığı kazandırma
  • Spor yaralanmalarından korunmak için ağız koruyucular
  • Kötü alışkanlıkların tespiti ve önlenmesi (parmak-dil emme, tırnak yeme, emzik kullanma vb.)
  • Koruyucu ve durdurucu Ortodontik tedavi